Trek okolo Annapurny

klasika ešte neumrela…
Annapurna v tesnej blízkosti stredne náročný trek top výhľady
Naším heslom je “Himaláje pre každého”. Žiadne vekové obmedzenia. Netreba skúsenosti, stačí pevná vôľa a dobrá fyzická kondícia. Netreba žiadne skúsenosti s horolezectvom, pokiaľ zvládnete Tatry, dáte aj toto.

Trek okolo Annapurny

klasika ešte neumrela…
Annapurna v tesnej blízkosti stredne náročný trek top výhľady
Naším heslom je “Himaláje pre každého”. Žiadne vekové obmedzenia. Netreba skúsenosti, stačí pevná vôľa a dobrá fyzická kondícia. Netreba žiadne skúsenosti s horolezectvom, pokiaľ zvládnete Tatry, dáte aj toto.
  • Grandiózne horské scenérie a Annapurna v našej tesnej blízkosti.
  • Prechod horským sedlom Thorong La s nadmorskou výškou až 5416 metrov a okraj bájnej Tibetskej planiny.
  • Po stopách starovekých ciest používaných ako obchodné cesty medzi Nepálom a Tibetom.
  • Mix tibetského mahayana budhizmu, hinduizmu a množstvo pútnických miest.
  • Nezvyčajne široké spektrum klimatických zón v rozsahu od 900 až po 5416 metrov nad morom.
  • Najrozličnejšie druhy fauny a flóry, rastlinstva a živočíšstva, ale i rozdielne spôsoby života mnohých domorodých ľudí žijúcich v tejto oblasti.

Itinerár

Odlet z Viedne/Bratislavy/Prahy/Budapešti (podľa želania)
Ubytovanie v peknom hoteli so záhradou v Kathmandu, ktorý dýcha tradíciou.
Prehliadka mesta. Starobylé námestie Durbar s desiatkami chrámov, stovkami holubov a tisíckami ľudí. Zmes farieb a tónov, divoká hudba ozývajúca sa z chrámov, trh s kvetinami a korením, Sadhuovia... Navštívime 5-ročnú žijúcu bohyňu Kumari v jej chráme, pozrieme si Kathmandu z výšky z chrámu na kopci, v ktorom pobehujú desiatky opíc, odvezieme sa na najsvätejšie budhistické miesto na svete, kde budú stovky pútnikov, lámov a desiatky kláštorov... Večer si budeme vychutnávať kathmandský nočný život. V okolitých podnikoch to vrie, stretávajú sa tu trekeri, šerpovia, majitelia agentúr, ale aj obyčajní Nepálci, ktorí nemajú až tak hlboko do vrecka. Balenie ruksakov, posledné nákupy a prípravy na trek.
Ubytujeme sa v guesthouse a začneme nasávať horský vzduch.
Dramatické úseky himalájskej cesty nenechajú nikoho pospať si. Cca 4 hodiny na džípe, cesta plná nádherných výhľadov na Manaslu a Lamjung Himal. Prechod cez nádherný lesík, občas tu vidíme rozkvitnuté rododendróny či opičky Langur. Vieme, že jazda na hrboľatej ceste môže byť otravná a človek má niekedy sto chutí zoskočiť dole a ísť pešo. Niektorí sa pýtajú, prečo ideme džípom, keď máme nohy. Odpoveď znie: radšej rýchlo prejsť túto prašnú cestu na džípe, šetriť dni a sily na krajšie miesta a potom si vychutnávať pobyt v človekom neskazených horách o to dlhšie. Ubytujeme sa v guesthouse a rozlúčime sa s možnosťou úniku inak ako po vlastných.
Cca 5,5 hod. trek popri rieke. Cesta pôjde v lesíku, ale nesmieme sa zabudnúť otáčať naspäť na úžasné výhľady na stenu zvanú aj "stena smrti" - miestni veria, že predtým, ako duša pôjde do neba, musí prejsť ponad stenu smrti. Cieľové mestečko Upper Pisang je ako vystrihnuté z filmu 7 rokov v Tibete. Kamenná dedinka, modlitebné vlajočky, mnísi, kláštor, večerné aj ranné zvolávanie na modlitby. Tu prvýkrát pocítime, že sme v Himalájach. Navyše, lepší výhľad na Annapurnu II, ako je dnes, už nebude. Priamo zo záhradky nám vyrastá:)
Dramatické výhľady na Annapurnu. Za dedinkou Pisang odbočíme z oficiálnej cesty a vystúpime až do nádhernej kamennej dedinky Gyaru. Dáme si čaj v rodinnom guesthouse s priateľským majiteľom a s neskutočným výhľadom na Annapurnu. Môžu sa vyskytnúť prvé príznaky výškovej choroby, preto pôjdeme pomaly. Cestou do Bragy budú výhľady na údolie Manang vyrážať dych. Minieme zvláštne kamenné útvary a ojedinelé ihličnaté stromy a definitívne sa lúčime so zeleňou. Krajina začína vyzerať nehostinne, ale o to lákavejšie a mystickejšie.
Ale že ozaj si zaslúžime deň voľna v nádhernej himalájskej rozprávkovej krajine. Budeme sa obzerať či neuvidíme blue sheep (nepálske kamzíky, s modrými ovcami veru nič nemajú spoločné). Úzke kamenné uličky, kone, pekárne západného typu, ktoré ulahodia našim roztraseným žalúdkom a dokonca aj kino premietajúce „základné“ himalájske filmy. Kúri sa tu jačími hovnami a sedí sa na jačích kožušinách. Okrem toho sa budeme opaľovať na slnečnej hotelovej terase a sŕkať čaj. Kto by mal aj po včerajšku vrtulu v riti, môže sa vybrať hore na návštevu budhistickej Gompy. Aklimatizačný výstup do 4000 metrov, kde kedysi žil staručký budhistický lama v malej jaskynke a požehnával pocestným. Teraz tam žije jeho dcéra a občas aj vnučka - obe sú mníšky. Cestou sem po prvýkrát prekročíme hranicu 4000 metrov. Budeme pozorovať pasúce sa jaky a bojovať s výškou. Jeden krok sa dá násobiť piatimi. A jeden nádych deliť dvoma. Navlečieme si záložné svetre a večer sa budeme ohrievať pri ohníčku s domorodcami. Ochutnáme tibetské knedličky momo plnené jačím syrom či tibetský slaný čaj. Toto je život!
Yak Kharka je malá osada v strede jačích pastvín. Pekný hotel s vlastnou pekárňou. Ochutnáme džús z miestnych bobúľ a miestny preslávený jablčník, ktorý pečie majiteľka Maya. Výhľady z ubytovne sú šialené.
Do spodného Base Campu, z ktorého sa nad ráno vydáme na najvyšší bod nášho treku. Kto chce, môže si spraviť aklimatizačný výlet na neďaleký Fulmaya Peak (nazvali sme ho tak pred rokmi my a zdá sa, že sa názov uchytil :))
Vyrážame o štvrtej ráno, aby nás nechytili studené ranné vetry. Chodník môže byť zľadovatelý a do tmy si budeme svietiť čelovkami. Kroky budú slimačie a hlučný vietor nám bude pískať okolo zababušených hláv. V čajovni v sedle sa rýchlo zahrejeme, odfotíme sa pri tabuli gratulujúcej k náročnému výstupu a budeme sa ponáhľať zdolať ešte náročnejší zostup. Do významného pútnického mestečka Muktinath dorazíme podvečer a ubytujeme sa v kultovom hoteli Bob Marley, ktorý sa nad mestečkom vznáša v jemu vlastnom zelenom marihuanovom opare. Budeme do rána hrať biliard a tešiť sa.
Cesta autobusom po horských cestách do okresného mestečka Jomosom. Výhľady na Dhaulaghiri sú ohromujúce. Očarujúca drsná atmosféra Mustangu je úplne odlišná od tej na druhej strane sedla. Po pár hodinách dorazíme do mestečka Tatopani. Konečne zeleň! A to nie hocijaká, v našom hoteli rastú pomarančovníky a je plný kvetov. A rovno pri ňom sú známe kúpele, kde sa namočíme do horúcej vody (konečne!) a do bazéna nám prinesú vychladené pivečko. No nie je život krásny? Naše stuhnuté svaly si to určite zaslúžia.
Je tu najvyššie prevýšenie na svete. Sedíme na kávičke pri jazere v 800 metroch a pozeráme na osemtisícovú Annapurnu. Ubytujeme sa v krásnom hoteli blízko pri jazere. Okolo nás bude množstvo kvetov a nás ovládne jeden z najblaženejších pocitov. Dobre zvládnutá práca. Večerný žúr v najlepšej krčme v Nepále. Live rocková kapela, pivo a záplava miestnej mládeže.
Člnkovanie na jazere, nákupy, relax, masáže a nasávanie kvetinovej vône nás dá dokopy. Kto chce, môže skúsiť paragliding (oficiálne vyhlásený za najkrajší paragliding na svete) alebo dokonca parahawking (paraglidovanie s vycvičenými supmi, ktoré lietajú s nami a hľadajú nám termiku).
Tam, kde nás už čaká hluk a smrad. Ostaneme obarení tým, ako sme sa sami zmenili a prečistili. Posledná večera a pivo Everest v rockovej krčme.
Rozlúčka s Nepálom a odlet domov so slzami v očiach. Ak máte ranný let, prídete domov ešte v ten istý deň.

Chcete niečo zmeniť ? Vypracujeme vám itinerár na mieru

Toto je najkratšia možná verzia treku.

Počas jarnej sezóny odporúčame na konci treku neísť dole z Tatopani, ale odbočiť do srdca rezervácie na Gorepani-Poonhil trek. V tomto období tu kvitnú rododendrony a je to magické.

Počas jesene odporúčame kombináciu Annapurna treku s výletom na Tilicho Lake, najvyššie položené jazero na svete, vo výške 5000 metrov. Výhľady tu sú nepopísateľné.

Alebo si to spojte všetko dokopy Trek Okolo Annapurny + Tilicho Lake + Gorepani-Poonhill.

Ak chcete zažiť niečo skutočné autentické, preč od davov, džípov a komercie, spojte si tento trek s trekom do Naar Phu.

Tento trek je podmienený dobrým zdravotným stavom a kondíciou, keďže denne prejdeme cca 15 km. Netreba mať žiadne horolezecké skúsenosti, lana sa ani nedotkneme, pôjdeme iba po vlastných. Osoby s vysokým krvným tlakom alebo osoby s chorobami srdca by sa mali kvôli vysokej nadmorskej výške o možnosti absolvovať tento trek poradiť s lekárom.

Výšková choroba: Je normálne ju dostať, ale nie je normálne na ňu umrieť. Pri poctivom sledovaní príznakov a včasnom zostupe nadol nehrozí žiadne nebezpečie. Takisto budeme mať tabletky na zmiernenie choroby. Príznaky: Výšková choroba sa najprv prejavuje bolesťou hlavy, dýchavičnosťou, nespavosťou a nechuťou do jedla. V tomto bode treba prestať stúpať, dať si liek Diamox, cesnakovú polievku, piť veľa vody a príznaky zvyčajne za jeden deň vymiznú. Potom sa môže stúpať ďalej. Keď sa tento signál nerešpektuje, človek začne vracať a stráca rovnováhu. V momente, keď nie je schopný prejsť po rovnej čiare alebo vôbec prejsť pár krokov, je to otázka pár hodín a môže nastať smrť. Všetci, ktorí zomreli na výškovú chorobu, zomreli preto, že nerešpektovali prvé príznaky. Neprestali stúpať alebo nešli včas dolu. Niekedy stačí pár stovák metrov na to, aby ste prekročili svoju aklimatizačnú čiaru (výška, za ktorou sa už cítite dobre). Keď v nej strávite noc a deň a stále sa cítite dobre, môžte zasa stúpať. Strach z výškovej choroby by vás v prípade, že ste zdraví, nemal od tohto treku odradiť. Väčšinou sa ale človek nechce oddeliť od skupiny a tak zamlčí to, že ho bolí hlava alebo že sa mu zle dýcha. To je najväčšia chyba, akú môžete spraviť! V prípade, že bude nutné, aby ste kúsok zostúpili, určite nepôjdete sami, pôjde s vami jeden z nepálskych sprievodcov, ktorý sa o vás postará, takže sa nemáte vôbec čoho báť. V Nepále zomrú ročne cca traja trekeri na výškovú chorobu. Len svojou neopatrnosťou môžete pripieť k tomuto číslu.

Žiadne vekové obmedzenia. Netreba skúsenosti, stačí pevná vôľa a dobrá fyzická kondícia.

Denne budete chodiť v náročnom teréne. Zlé topánky vám môžu pokaziť celý výlet. Toto je najdôležitejšia časť výbavy. Musia byť nepremokavé, dobre dýchať a zároveň musia byť aj do zimy. Musíte ich mať pred trekom ROZCHODENÉ!!! To trvá minimálne dva týždne. Všetko ostatné môže jemne postrádať kvalitu a dá sa kúpiť veľmi lacno aj v Nepále, ale topánky nie!

Termíny a ceny

Počet nocí / Termín
Cena
Typ sprievodu
Status
14 nocí (15 dní)
kedykoľvek
1150 €
  • miestny sprievodca
Dostupné

Informácie o termíne

Cena zahŕňa: sprievodcu, prehliadku Káthmandú, dopravu autobusom a džípom, ubytovanie v hoteloch a guesthousoch, nosiča, ktorý vám ponesie batožinu, šerpov, všetky permity a povolenia, raňajky v Kathmandu a v Pokhare.

Cena nezahŕňa: medzinárodnú letenku, cestovné poistenie s pripoistením pre rizikové športy, Víza (50 USD), stravu (15€/deň), bakšišné pre šerpov (cca 50€)

Víza dostanete priamo na letisku v Kathmandu.

Platný pas musí byť minimálne 6 mesiacov po prílete z treku. Musí mať aspoň jednu voľnú stranu.

Príplatok za jednolôžkovú izbu je 250 eur/osoba

Cena pre jediného účastníka treku je 1590€

Kontaktujte nás