NaarPhu – preč od komercie

Cesta na koniec sveta – takto to vyzeralo na himalájskych trekoch kedysi.
Nekomerčný trek nádych expedície pre vytrvalcov bez výdobytkov civilizácie
Ak vám netreba komfort a nebojíte sa ničoho, toto je trek pre Vás. Žiadna komercia, ani tisíce turistov denne, rozmaznaní domáci, predražené palacinky v ubytovniach, či nemožnosť fotky bez turistu.

NaarPhu – preč od komercie

Cesta na koniec sveta – takto to vyzeralo na himalájskych trekoch kedysi.
Nekomerčný trek nádych expedície pre vytrvalcov bez výdobytkov civilizácie
Ak vám netreba komfort a nebojíte sa ničoho, toto je trek pre Vás. Žiadna komercia, ani tisíce turistov denne, rozmaznaní domáci, predražené palacinky v ubytovniach, či nemožnosť fotky bez turistu.

Pôjdeme po krajine len nedávno sprístupnenej cudzincom – za špeciálne povolenie, ktoré pre Vás vybavíme. Toto údolie vedúce do Tibetu sa považuje za tzv. zakázané údolie – preto sa do neho donedávna nesmelo ísť. Kultúra, ľudia, chrámy, dedinky – to všetko je tu úžasne zakonzervované a turizmus je ešte stále aspoň trochu limitovaný. Zažijete to, o čom sa komerčákom na Annapurna alebo Everest treku ani nesníva – nefalšovaný himalájsky trek bez otravných ciest pre džípy a komerčnej turistickej infraštruktúry. Ak ste od detstva snívali o tých “rozprávkových himalájach”, ani si nekazte sny komerčnými čajovňovými trekmi. Toto je ono!

 

Itinerár

Odlet z Viedne/Bratislavy/Prahy/Budapešti (podľa želania)
Ubytovanie v peknom hoteli v Kathmandu, ktorý dýcha tradíciou.
Prehliadka mesta. Starobylé námestie Durbar s desiatkami chrámov, stovkami holubov a tisíckami ľudí. Zmes farieb a tónov, divoká hudba ozývajúca sa z chrámov, trh s kvetinami a korením, Sadhuovia... Navštívime 5 ročnú žijúcu Bohyňu Kumari v jej chráme, pozrieme si Kathmandu z výšky z chrámu na kopci, v ktorom pobehujú desiatky opíc, odvezieme sa na najsvätejšie budhisticke miesto na svete, kde budú stovky pútnikov, lámov a desiatky kláštorov...Večer si budeme vychutnávať kathmandský nočný život. V okolitých podnikoch to vrie, stretávajú sa tu trekeri, šerpovia, majitelia agentúr, ale aj obyčajní Nepálci, ktorí nemajú až tak hlboko do vrecka. Balenie ruksakov, posledné nákupy a prípravy na trek.
Ubytujeme sa v guesthouse a začneme nasávať horský vzduch.
ramatické úseky himalájskej cesty nenechajú nikoho pospať si...cca 3 hodín na džípe, cesta plná nádherných výhľadov na Manaslu a Lamjung Himal. Prechod cez nádherný lesík, občas tu vidíme rozkvitnuté rododendróny, či opičky Langur. Vieme že jazda na hrboľatej ceste môže byť otravná a človek má niekedy sto chutí zoskočiť dole a ísť pešo. Niektorí sa pýtajú, prečo ideme džípom keď máme nohy. Odpoveď znie: radšej rýchlo prejsť túto prašnú cestu na džípe, šetriť dni a sily na krajšie miesta a potom si vychutnávať pobyt v človekom neskazených horách o to dlhšie. Ubytujeme sa v guesthouse a rozlúčime sa s možnosťou úniku inak, ako po vlastných.
Cca 5 a pol hodinový trek popri rieke Naarphu khola. Na začiatku prejdeme policajným checkpostom kde nám skontrolujú permity do tejto “skrytej zeme” ako je údolie Naarphu prezývané a potom už sa vydáme údolím hore. Cesta pôjde v lesíku, ale nesmieme sa zabudnúť otáčať naspäť na úžasné výhľady na stenu Annapurny
Uvidíme prvé budhistické chorteny, opustené zimné sídla dedinčanov z horných dedín, a prespíme v dedine s magickými výhľadmi na Pisang Peak (6091m), Annapurna II (7937 m), Gyagi Kang (7030 m) a Tilje Peak (6530 m). Tu už máme naozaj himalájsky pocit. Sedemtisícovky na dosah a dediny obývané tibeťanmi v “skrytej zemi”. Yes! Tento pocit je umocnený tým, že cítime, že sa nám zle dýcha. Akékoľvek príznaky treba hlásiť sprievodcovi! Bolesť hlavy (aj ak si myslíte že je to len migréna, lebo doma mávate bolesti), zvracanie (aj ak si myslíte že ste len niečo pojedli), nespavosť, nechutenstvo do jedla, točenie hlavy dezorientácia…ak včas nahlásite sprievodcovi že Vás bolí hlava, alebo že nemôžete zaspať, dú Vám lieky a pomože vám aklimatizovať sa, bez toho aby ste sa odtrhli od zvyšku skupiny. Ak to však neurobíte vystavujete sa veľkému riziku a od skupiny sa budete musiet oddeliť akonáhle budete mať vážne príznaky. NIKDY nezamlčiavajte akúkoľvek telesnú (aj duševnú) nepohodu. Naši chlapci sú na to trénovaní, pomôžu Vám!!
Výstup nádhernou himalájskou rozprávkovou krajinou. Budeme sa obzerať či neuvidíme blue sheep (nepálske kamzíky, s modrými ovcami veru nič nemajú spoločné).
Keď dorazíme do dediny Phu, bude to dychvyrážajúce. Tu skutočne zastal čas. Slovo Phu znamená “Hlava údolia” a vystihuje túto kamennú dedinu v ktorej je zhruba 40 domácností a ktorej vládne úžasný kláštor ešte o 100 metrov vyššie ako dedina. Choďte si potočiť pár budhistických valčekov! Nájdete tu naozaj zaujímavé a ojedinelé relikvie, knižnicu a výrobňu liekov pre tibetskú medicínu.
Prvý oddychový deň si treba riadne užiť, a obvzlášť v takom nádhernom starobylom horskom mestečku. Nadýchajte sa buddhizmu, tradícii a a života ako z doby kamennej. Budete sa sem v spomienkach vracať ešte dlho. Návšteva budhistického kláštora v Gumba.
Tak dneska trošku zasa zbehneme z kopečka, predtým jak si poriadne do neho zašlápneme :) Krajona chortenov, a malých chrámov, nepálske kamzíky, jaky a drsná krajina, ktorá zjemňuje naše duše.
Prudký, ale krátky a hlavne krásny trojhodinový výstup do dedinky Naar nám poskytne fantastické výhľady na tú neokukanú stranu Pisang peaku (desaťtisíce ľudí ročne ho z treku okolo Annapurny vidia iba z druhej strany). Stretneme miestne jaky pásť sa pri hrebeni kopca a za krásnym viacfarebným chortenom zbadáme Naar (Miesto modrej ovce). Je to veľká dedina, väčšia ako Phu, je v nej asi 65 domov, 4 guesthousy, 4 gompy, ktoré treba navštíviť a nespočetne veľa modlitebných valčekov a stúp.
Dneska máme veľmi ťažký deň. Oddýchnutí a vyspinkaní vyrazíme skoro ráno hore, aby sme ešte chytili dobré počko. Aj keby bol sneh, jačie karavány väčšinou udržiavajú cestičku vyšľapanú. V prípade naozaj nepriaznivých podmienok sa otáčame hneď ráno z Naar dole a do Kota zbehneme za jeden (aj keď dlhý) deň a večer sme dole pri džípoch. Kang La sedlo nebudeme riskovať v hlbokom neprešľapanom snehu, v snehovej búrke, alebo fujavici. O tom, kam a či sa ide rozhoduje iba náš nepálsky guide. To sú však veľmi nečasté javy, vačšinou je v sezóne sedlo priechodné a my sa po hodinách stúpania a zostupovania dotackáme s boľavými kolenami do Ngawalu, milej kamennej dediny v údolí Manang. Odtiaľto je to už len kúsoček na oficálny annapurna trek. Vidno to aj na guesthouse, aj na zásobách, strave, aj množstve turistov okolo nás. Tá najdivšia divočina skončila, a teraz nás čaká ubytovanie v malej kamennej dedinke Ngawal ako z filmu 7 rokov v Tibete.
Dole zbehneme ani srnky a zažijeme poslednú noc na treku
skoro ráno nasadneme na džípy a odvezieme sa do dediny Besisahar kde začína asfaltka. Ubytujeme sa a zajtra nás už čaká ozajstná civilizácia.
Po príchode do kathmandu si zložíme ruksaky v hoteli a čaká nás posledný večer v Nepále. Nákupy, nasávania atmosféry, nostalgia...a samozrejme žúr v rockovej krčme!
Posledné výhľady na grandiózne kopce z okna lietadla. Ranné lety majú príchod domov ešte v ten istý deň. Večerné lety majú príchod domov na druhý deň doobeda.

Chcete niečo zmeniť ? Vypracujeme vám itinerár na mieru

Ak chcete stráviť v Nepále dlhšie obdobie, tento trek možno dobre napojiť na trek Okolo annapurny.
Tu sú kombinácie:

Tento trek podmieňuje dobrý zdravotný stav a kondíciu, keďže denne prejdeme cca 15 km. Netreba mať žiadne horolezecké skúsenosti, lana sa ani nedotkneme, pôjdeme iba po vlastných. Osoby s vysokým krvným tlakom alebo osoby s chorobami srdca by sa mali kvôli vysokej nadmorskej výške o možnosti absolvovať tento trek poradiť s lekárom. Žiadne vekové obmedzenia. Netreba skúsenosti, stačí pevná vôľa a dobrá fyzická kondícia.

Denne budete chodiť v náročnom teréne. Zlé topánky Vám môžu pokaziť celý výlet. Toto je najdôležitejšia časť výbavy. Musia byť nepremokavé, dobre dýchať a zároveň musia byť aj do zimy. Musíte ich mať pred trekom ROZCHODENÉ!!! To trvá min. 2 týždne. Všetko ostatné môže jemne postrádať kvalitu, a dá sa kúpiť veľmi lacno aj v Nepále, ale topánky nie!

Najviac odporúčame topánky Makara, ktoré sa šijú na Slovensku pod Tatrami na mieru a máme ich na našich trekoch odskúšané (nosia ich takmer všetci naši šerpovia). Stoja zhruba toľko isto ako zahraničné Hanwagy, ale vydržia dlhšie, nešmýkajú sa a nebudú Vám smrdieť nohy (čo sa v topánkach s goratexovou kombináciou často stáva). Bližšie informácie nájdete tu:

www.makaraobuv.sk

Termíny a ceny

Počet nocí / Termín
Cena
Typ sprievodu
Status
15 nocí (17 dní)
30. 3. - 15. 4. 2025
1290 €
  • Miestny sprievodca
Dostupné

Informácie o termíne

Cena zahŕňa: sprievodcu, prehliadku Kathmandu, dopravu autobusom a džípom, ubytovanie v hoteloch a guesthousoch, nosiča, ktorý vám ponesie batožinu, šerpov, horské permity a horské povolenia do chránenej oblasti Naarphu, raňajky v Kathmandu.

Cena nezahŕňa: medzinárodnú letenku (cca 800 €), cestovné poistenie s pripoistením pre rizikové športy, Víza (50 USD), stravu (30€/deň), bakšišné pre šerpov (cca 70€)

Víza dostanete priamo na letisku v Kathmandu.

Platný pas musí byť minimálne 6 mesiacov po prílete z treku a musí mať aspoň jednu voľnú stranu.

Tento trek sa nedá ísť individuálne. Najmenší počet sú dvaja účastníci.