Annapurna Express trek (+ Tilicho)

nepálska nesmrteľná klasika
bestseller nepálskeho trekkingu top výhľady na Annapurny najvyššie jazero sveta Tilicho (4919m.n.m.)
egendárny nepálsky trek, a “must do” pre každého cestovateľa. Cesta na koniec sveta do nepálskej horskej “metropoly” Manang, prechod bájneho Thorong La. Jaky, osemtisícovky, kamenné dedinky, najvyššie položené jazero na svete a budhistické kláštory…

Annapurna Express trek (+ Tilicho)

nepálska nesmrteľná klasika
bestseller nepálskeho trekkingu top výhľady na Annapurny najvyššie jazero sveta Tilicho (4919m.n.m.)
egendárny nepálsky trek, a “must do” pre každého cestovateľa. Cesta na koniec sveta do nepálskej horskej “metropoly” Manang, prechod bájneho Thorong La. Jaky, osemtisícovky, kamenné dedinky, najvyššie položené jazero na svete a budhistické kláštory…
 • Grandiózne horské scenérie a Annapurna v našej tesnej blízkosti
 • Letecky Fulmayáckym špeciálom priamo do hôr do srdca rezervácie
 • Prechod horským sedlom Thorung La s nadmorskou výškou až 5416 metrov a okraj bájnej Tibetskej planiny
 • v sprievode Doroty Nvotovej, ktorá tu je ako doma
 • Po stopách starovekých ciest používaných ako obchodné cesty medzi Nepálom a Tibetom
 • Mix tibetského Mahayana budhizmu, hinduizmu a množstvo pútnických miest

Čím je však tento konkrétny trek iný? Ako názov Annapurna Express naznačuje, bude expresne rýchly. Nie však tempom chôdze, a tým aj zdravotným rizikom…nie, nie… rýchlejší bude elimináciou otrasných dní strávených na ceste.

Pretože “normálny” annapurna trek, ktorý ponúkajú cestovky na celom svete bez výnimky, a ktorý môžete ísť individuálne, spočíva v cestovaní jeden deň autobusom, dva dni na džípe a potom deň peši po džípovej prašnej ceste, kým začne byť niečo pekné. Alebo tie džípy vynechajú, aby ušetrili a dali vám pocit dobrodružstva, ale reálne kráčate po hnusnej prašnej ceste. No strašné niečo. Zaprášené dediny, plechové strechy, zosuvy pôdy, vyrúbané stromy. To všetko zanechala novopostavená cesta vedúca až do Manangu.

Lenže pod Manangom je jedno zabudnuté letisko… a Dorotke sa cez svoje kontakty podarilo vybaviť, že ho kvôli nám otvoria a iba špeciálne pre našu skupinu urobia jeden jediný let len pre nás :)) Čiže 4 dni strašného trmácania sa v dopravných prostriedkoch (alebo chôdze po tej ceste, čo je ešte horšie) SÚ ZRAZU FUČ. A my môžeme náš drahocenný čas využiť tam, kam sme chceli ísť. V čistých horách…x

Itinerár

Odlet z Viedne/Bratislavy/Prahy/Budapešti (podľa želania)
Ubytovanie v peknom hoteli v Kathmandu, ktorý dýcha tradíciou.
Prehliadka mesta. Starobylé námestie Durbar s desiatkami chrámov, stovkami holubov a tisíckami ľudí. Zmes farieb a tónov, divoká hudba ozývajúca sa z chrámov, trh s kvetinami a korením, Sadhuovia... Navštívime 5 ročnú žijúcu Bohyňu Kumari v jej chráme, pozrieme si Kathmandu z výšky z chrámu na kopci, v ktorom pobehujú desiatky opíc, odvezieme sa na najsvätejšie budhisticke miesto na svete, kde budú stovky pútnikov, lámov a desiatky kláštorov...Večer si budeme vychutnávať kathmandský nočný život. V okolitých podnikoch to vrie, stretávajú sa tu trekeri, šerpovia, majitelia agentúr, ale aj obyčajní Nepálci, ktorí nemajú až tak hlboko do vrecka. Balenie ruksakov, posledné nákupy a prípravy na trek.
Ubytujeme sa v guesthouse a začneme nasávať riedky horský vzduch.
Nenáročná prechádzka údolím. Minieme dedinku Braga, navštívime lokálny budhistický kláštor - najstarší v údolí, a naobed už prídeme do vešsničky střediskovej - do Manangu. Sedemtisícovky na dosah. Yes! Tento pocit je umocnený tým, že cítime, že sa nám zle dýcha. Akékoľvek príznaky treba hlásiť sprievodcovi! Bolesť hlavy (aj ak si myslíte že je to len migréna, lebo doma mávate bolesti), zvracanie (aj ak si myslíte že ste len niečo pojedli), nespavosť, nechutenstvo do jedla, točenie hlavy dezorientácia…ak včas nahlásite sprievodcovi že Vás bolí hlava, alebo že nemôžete zaspať, dú Vám lieky a pomože vám aklimatizovať sa, bez toho aby ste sa odtrhli od zvyšku skupiny. Ak to však neurobíte vystavujete sa veľkému riziku a od skupiny sa budete musiet oddeliť akonáhle budete mať vážne príznaky. NIKDY nezamlčiavajte akúkoľvek telesnú (aj duševnú) nepohodu. Naši chlapci sú na to trénovaní, pomôžu Vám!!
Ale že ozaj si zaslúžime deň voľna v nádhernej himalájskej rozprávkovej krajine. Budeme sa obzerať či neuvidíme blue sheep (nepálske kamzíky, s modrými ovcami veru nič nemajú spoločné). Úzke kamenné uličky, kone, pekárne západného typu, ktoré ulahodia našim roztraseným žalúdkom a dokonca aj kino premietajúce „základné“ himalájske filmy. Kúri sa tu jačími hovnami a sedí sa na jačích kožušinách. Okrem toho sa budeme opaľovať na slnečnej hotelovej terase a sŕkať čaj. Kto by mal aj po gvčerajšku vrtulu v riti, môže sa vybrať hore na návštevu budhistickej Gompy. Aklimatizačný výstup do 4000 metrov, kde kedysi žil žije staručký budhisticky lama v malej jaskynke a požehnával pocestným. Teraz tam žije jeho dcéra a občas aj vnučka - obe sú mníšky. Cestou sem po prvýkrát prekročíme hranicu 4000 metrov. Budeme pozorovať pasúce sa jaky a bojovať s výškou. Jeden krok sa dá násobiť piatimi. A jeden nádych deliť dvoma. Navlečieme si záložné svetre a večer sa budeme ohrievať pri ohníčku s domorodcami. Ochutnáme tibetské knedličky Momo plnené jačím syrom či tibetský slaný čaj. Toto je život!
Naobedujeme sa vo veľmi tradičnej kamennej dedinke Khangsar a pokračujeme do ubytovne v Shree Kharka pri jačích pastvinách.
Dnešný trek ide strmou cestičkou cez kamennú suť. Prebehneme rýchlo ako srnky a ubytujeme sa v Tilicho Base campe, kde strávime príjemné popoludnie s miestnymi jakmi.
Výhľady sú tie najlepšie možné na tomto treku, jazero neskutočne modré, okolité ľadovce majestátne a čajovňa pri jazere veľmi vítaná! Po nasatí tejto nádhery zbehneme dole do Base Campu kde sa naobedujeme a späť strmou cestičkou do Shree Kharky.
malej osady v strede jačích pastvín. Pekný hotel s vlastnou pekárňou. Ochutnáme džús z miestnych bobúľ a miestny preslávený jablčník, ktorý pečie majiteľka Maya. Výhľady z ubytovne sú šialené.
spodného base campu, z ktorého sa nad ráno vydáme na najvyšší bod nášho treku. Kto chce, môže si spraviť aklimatizačný výlet na neďaleký Fulmaya Peak (nazvali sme hotak pred rokmi my, a zdá sa že sa názov chytil :))
Vyrážame o štvrtej ráno, aby nás nechytili studené ranné vetry. Chodník môže byť zľadovatený a do tmy si budeme svietiť čelovkami. Kroky budú slimačie a hlučný vietor nám bude pískať okolo zababušených hláv. V čajovni v sedle sa rýchlo zahrejeme, odfotíme sa pri tabuli gratulujúcej k náročnému výstupu a budeme sa ponáhľať zdolať ešte náročnejší zostup. Do významného pútnického mestečka Muktinath dorazíme podvečer a ubytujeme sa v kultovom hotely Bob Marley, ktorý sa nad mestečkom vznáša v jemu vlastnom zelenom marihuanovom opare. Tu sa väčšina z vás asi opije alebo zhúli od radosti z prejdeného treku. Budeme do rána hrať biliard a tešiť sa.
cesta autobusom po horských cestách do okresného mestečka Jomosom. Výhľady na Dhaulaghiri sú ohromujúce. Očarujúca drsná atmosféra Mustangu je úplne odlišná od tej na druhej strane sedla. V mestečku Jomosom sa konečne dostaneme do kontaktu s internetom, telefónmi, obchodmi a akou takou“civilizáciou“. Konečne zeleň! A to nie hocijaká, v našom hoteli rastú pomarančovníky a je plný kvetov. A rovno pri ňom sú známe kúpele, kde sa namočíme do horúcej vody (konečne!) a do bazéna nám prinesú vychladené pivečko. No nie je život krásny? Naše stuhnuté svaly si to určite zaslúžia.
Je tu najvyššie prevýšenie na svete. Sedíme na kávičke pri jazere v 800 metroch a pozeráme na 8000 - covú Annapurnu. Ubytujeme sa v krásnom hoteli blízko pri jazere. Okolo nás bude množstvo kvetov a nás ovládne jeden z najblaženejších pocitov. Dobre zvládnutá práca. Večerný žúr v najlepšej krčme v Nepále. Live rocková kapela, pivo a záplava miestnej mládeže.
Člnkovanie na jazere, nákupy, relax, masáže a nasávanie kvetinovej vône nás dá dokopy. Kto chce môže skúsiť Paragliding (oficiálne vyhlásený za najkrajsí paragliding na svete) alebo dokoncsa Parahawking (Paraglidovanie s vycvičenými supmi, ktorí lietajú s nami a hľadajú nám termiku)
kde nás už čaká hluk a smrad. Ostaneme obarení tým, ako sme sa sami zmenili a prečistili. Posledná večera a pivo Everest v rockovej krčme.
Rozlúčka s Nepálom a odlet domov so slzami v očiach. Ak máte ranný let, prídete domov ešte v ten istý deň.
Ak máte večerny let, prídete domov až na druhý deň.

Chcete niečo zmeniť ? Vypracujeme vám itinerár na mieru

Tento trek podmieňuje dobrý zdravotný stav a kondíciu, keďže denne prejdeme cca 15 km. Netreba mať žiadne horolezecké skúsenosti, lana sa ani nedotkneme, pôjdeme iba po vlastných. Osoby s vysokým krvným tlakom alebo osoby s chorobami srdca by sa mali kvôli vysokej nadmorskej výške o možnosti absolvovať tento trek poradiť s lekárom. Žiadne vekové obmedzenia. Netreba skúsenosti, stačí pevná vôľa a dobrá fyzická kondícia.

Denne budete chodiť v náročnom teréne. Zlé topánky Vám môžu pokaziť celý výlet. Toto je najdôležitejšia časť výbavy. Musia byť nepremokavé, dobre dýchať a zároveň musia byť aj do zimy. Musíte ich mať pred trekom ROZCHODENÉ!!! To trvá min. 2 týždne. Všetko ostatné môže jemne postrádať kvalitu, a dá sa kúpiť veľmi lacno aj v Nepále, ale topánky nie!

Termíny a ceny

Počet nocí / Termín
Cena
Typ sprievodu
Status
19 nocí (20 dní)
Kedukoľvek
1490 €
 • ubytovanie
 • miestne prelety
 • presuny autobusmi
 • nosič batožiny
 • permity do hôr
Dostupné

Informácie o termíne

Cena zahŕňa: miestneho sprievodcu, prehliadku Káthmandú,Letecká prepravu Kathmandu-Pokhara a Pokhara-Manang, dopravu autobusom z Muktinath- Tatopani-Pokhara-Kathmandu, ubytovanie v hoteloch a guesthousoch, nosiča, ktorý vám ponesie batožinu, šerpov, horské permity do hôr, horské povolenia do chránenej oblasti Annapurna, raňajky v Káthmandú a v Pokhare.

Cena nezahŕňa: medzinárodnú letenku (cca 800 €), cestovné poistenie s pripoistením pre rizikové športy, Víza (50 USD), stravu (15€/deň), bakšišné pre šerpov (cca 50€)

Víza dostanete priamo na letisku v Káthmandú. Platný pas musí byť minimálne 6 mesiacov po prílete z treku a musí mať aspoň jednu voľnú stranu. Treba byť zaočkovaný.

Minimálna aj maximálna veľkosť skupiny 14 ľudí.

Kontaktujte nás

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.