NaarPhu + Annapurna trek

Cesta na koniec sveta – takto to vyzeralo na himalájskych trekoch kedysi.
Nekomerčný trek Naarphu nádych expedície Annapurna v tesnej blízkosti top výhľady
Spojenie toho najlepšieho, čo región ponúka- odľahlosť a autenticita Naarphu a jeho tibetských obyvateľov a majestátne výhľady a komfort Annapurna treku. Keď už ste sa dotrepali do Nepálu, toto je fakt výhodná kombinácia!

NaarPhu + Annapurna trek

Cesta na koniec sveta – takto to vyzeralo na himalájskych trekoch kedysi.
Nekomerčný trek Naarphu nádych expedície Annapurna v tesnej blízkosti top výhľady
Spojenie toho najlepšieho, čo región ponúka- odľahlosť a autenticita Naarphu a jeho tibetských obyvateľov a majestátne výhľady a komfort Annapurna treku. Keď už ste sa dotrepali do Nepálu, toto je fakt výhodná kombinácia!

Pôjdeme po krajine len nedávno sprístupnenej cudzincom – za špeciálne povolenie, ktoré pre Vás vybavíme. Toto údolie vedúce do Tibetu sa považuje za tzv. zakázané údolie – preto sa do neho donedávna nesmelo ísť Kultúra, ľudia, chrámy, dedinky – to všetko je tu úžasne zakonzervované a turizmus je ešte stále aspoň trochu limitovaný. Zažijete to, o čom sa komerčákom na Annapurna alebo Everest treku ani nesníva – nefalšovanú himalájsky trek, bez otravcných ciest pre džípy, a komerčnej turistickej infraštruktúry. Ak ste od detstva snívali o tých “rozprávkových himalájach”, ani si nekazte sny komerčnými čajovňovými trekmi. Toto je ono!

Plynule sa napojíme na Annapurna trek.

  • Grandiózne horské scenérie a Annapurna v našej tesnej blízkosti
  • Prechod horským sedlom Thorung La s nadmorskou výškou až 5416 metrov a okraj bájnej Tibetskej planiny
  • Po stopách starovekých ciest používaných ako obchodné cesty medzi Nepálom a Tibetom
  • Mix tibetského Mahayana budhizmu, hinduizmu a množstvo pútnických miest
  • Nezvyčajne široké spektrum klimatických zón v rozsahu od 900 až po 5416 metrov nad morom
  • Najrozličnejšie druhy fauny a flóry, rastlinstva a živočíšstva, ale i rozdielne spôsoby života mnohých domorodých ľudí žijúcich v tejto oblasti
  • Počas jarnej sezóny odporúčame na konci treku neísť dole z Tatopani, ale odpočiť do srdca rezervácie na Gorepani-Poonhil trek. V tomto období tu kvitnú rododendróny a je to magické!!

 

Itinerár

Odlet z Viedne/Bratislavy/Prahy/Budapešti (podľa želania)
Ubytovanie v peknom hoteli v Kathmandu, ktorý dýcha tradíciou.
Prehliadka mesta. Starobylé námestie Durbar s desiatkami chrámov, stovkami holubov a tisíckami ľudí. Zmes farieb a tónov, divoká hudba ozývajúca sa z chrámov, trh s kvetinami a korením, Sadhuovia... Navštívime 5 ročnú žijúcu Bohyňu Kumari v jej chráme, pozrieme si Kathmandu z výšky z chrámu na kopci, v ktorom pobehujú desiatky opíc, odvezieme sa na najsvätejšie budhisticke miesto na svete, kde budú stovky pútnikov, lámov a desiatky kláštorov...Večer si budeme vychutnávať kathmandský nočný život. V okolitých podnikoch to vrie, stretávajú sa tu trekeri, šerpovia, majitelia agentúr, ale aj obyčajní Nepálci, ktorí nemajú až tak hlboko do vrecka. Balenie ruksakov, posledné nákupy a prípravy na trek.
Ubytujeme sa v guesthouse a začneme nasávať horský vzduch.
Dramatické úseky himalájskej cesty nenechajú nikoho pospať si...cca 3 hodín na džípe, cesta plná nádherných výhľadov na Manaslu a Lamjung Himal. Prechod cez nádherný lesík, občas tu vidíme rozkvitnuté rododendróny, či opičky Langur. Vieme že jazda na hrboľatej ceste môže byť otravná a človek má niekedy sto chutí zoskočiť dole a ísť pešo. Niektorí sa pýtajú, prečo ideme džípom keď máme nohy. Odpoveď znie: radšej rýchlo prejsť túto prašnú cestu na džípe, šetriť dni a sily na krajšie miesta a potom si vychutnávať pobyt v človekom neskazených horách o to dlhšie. Ubytujeme sa v guesthouse a rozlúčime sa s možnosťou úniku inak, ako po vlastných.
Cca 5 a pol hodinový trek popri rieke Naarphu khola. Na začiatku prejdeme policajným checkpostom kde nám skontrolujú permity do tejto “skrytej zeme” ako je údolie Naarphu prezývané a potom už sa vydáme údolím hore. Cesta pôjde v lesíku, ale nesmieme sa zabudnúť otáčať naspäť na úžasné výhľady na stenu Annapurny
Uvidíme prvé budhistické chorteny, opustené zimné sídla dedinčanov z horných dedín, a prespíme v dedine s magickými výhľadmi na Pisang Peak (6091m), Annapurna II (7937 m), Gyagi Kang (7030 m) a Tilje Peak (6530 m). Tu už máme naozaj himalájsky pocit. Sedemtisícovky na dosah a dediny obývané tibeťanmi v “skrytej zemi”. Yes! Tento pocit je umocnený tým, že cítime, že sa nám zle dýcha. Akékoľvek príznaky treba hlásiť sprievodcovi! Bolesť hlavy (aj ak si myslíte že je to len migréna, lebo doma mávate bolesti), zvracanie (aj ak si myslíte že ste len niečo pojedli), nespavosť, nechutenstvo do jedla, točenie hlavy dezorientácia…ak včas nahlásite sprievodcovi že Vás bolí hlava, alebo že nemôžete zaspať, dú Vám lieky a pomože vám aklimatizovať sa, bez toho aby ste sa odtrhli od zvyšku skupiny. Ak to však neurobíte vystavujete sa veľkému riziku a od skupiny sa budete musiet oddeliť akonáhle budete mať vážne príznaky. NIKDY nezamlčiavajte akúkoľvek telesnú (aj duševnú) nepohodu. Naši chlapci sú na to trénovaní, pomôžu Vám!!
Výstup nádhernou himalájskou rozprávkovou krajinou. Budeme sa obzerať či neuvidíme blue sheep (nepálske kamzíky, s modrými ovcami veru nič nemajú spoločné).
Keď dorazíme do dediny Phu, bude to dychvyrážajúce. Tu skutočne zastal čas. Slovo Phu znamená “Hlava údolia” a vystihuje túto kamennú dedinu v ktorej je zhruba 40 domácností a ktorej vládne úžasný kláštor ešte o 100 metrov vyššie ako dedina. Choďte si potočiť pár budhistických valčekov! Nájdete tu naozaj zaujímavé a ojedinelé relikvie, knižnicu a výrobňu liekov pre tibetskú medicínu.
Prvý oddychový deň si treba riadne užiť, a obvzlášť v takom nádhernom starobylom horskom mestečku. Nadýchajte sa buddhizmu, tradícii a a života ako z doby kamennej. Budete sa sem v spomienkach vracať ešte dlho. Návšteva budhistického kláštora v Gumba.
Tak dneska trošku zasa zbehneme z kopečka, predtým jak si poriadne do neho zašlápneme :) Krajona chortenov, a malých chrámov, nepálske kamzíky, jaky a drsná krajina, ktorá zjemňuje naše duše.
Prudký, ale krátky a hlavne krásny trojhodinový výstup do dedinky Naar nám poskytne fantastické výhľady na tú neokukanú stranu Pisang peaku (desaťtisíce ľudí ročne ho z treku okolo Annapurny vidia iba z druhej strany). Stretneme miestne jaky pásť sa pri hrebeni kopca a za krásnym viacfarebným chortenom zbadáme Naar (Miesto modrej ovce). Je to veľká dedina, väčšia ako Phu, je v nej asi 65 domov, 4 guesthousy, 4 gompy, ktoré treba navštíviť a nespočetne veľa modlitebných valčekov a stúp.
Dneska máme veľmi ťažký deň. Oddýchnutí a vyspinkaní vyrazíme skoro ráno hore, aby sme ešte chytili dobré počko. Aj keby bol sneh, jačie karavány väčšinou udržiavajú cestičku vyšľapanú. V prípade naozaj nepriaznivých podmienok sa otáčame hneď ráno z Naar dole a do Kota zbehneme za jeden (aj keď dlhý) deň a večer sme dole pri džípoch. Kang La sedlo nebudeme riskovať v hlbokom neprešľapanom snehu, v snehovej búrke, alebo fujavici. O tom, kam a či sa ide rozhoduje iba náš nepálsky guide. To sú však veľmi nečasté javy, vačšinou je v sezóne sedlo priechodné a my sa po hodinách stúpania a zostupovania dotackáme s boľavými kolenami do Ngawalu, milej kamennej dediny v údolí Manang. Odtiaľto je to už len kúsoček na oficálny annapurna trek. Vidno to aj na guesthouse, aj na zásobách, strave, aj množstve turistov okolo nás. Tá najdivšia divočina skončila, a teraz nás čaká ubytovanie v malej kamennej dedinke Ngawal ako z filmu 7 rokov v Tibete.
dĺžka cesty: 10km trvanie: 5hodín chôdze Nadmorská výška sa znižuje, dnes nás čaká ľahšia časť cesty cez údolie Humde (3330m.n.m.),kde budeme pri zostupe cca 1,5 hod cítiť už asi bolesť v kolenách, krajina sa dramaticky mení cez drsné kopce a vyschnuté trávy v Ngawal až po trávnatú zeleňv Humde. Ďalej budeme prechádať cez dedinku Braka (3450m.n.m.) asi 3 hodiny chôdze, kde sa krajina mení na široké pláne zelených plôch podobajúce sa na golfové ihriská. Cesta z Braky do Manangu nám potrvá už len polhodinku cca 2km v oddychovom tempe a voľnej chôdzi.
Úzke kamenné uličky, kone, pekárne západného typu, ktoré ulahodia našim roztraseným žalúdkom a dokonca aj kino premietajúce „základné“ himalájske filmy. Návšteva budhistickej Gompy. Aklimatizačný výstup do 4000 metrov, kde žije staručký budhisticky lama v malej jaskynke a požehnáva pocestným. Oddýchnutí po prvýkrát prekročíme hranicu 4000 metrov. Budeme pozorovať pasúce sa jaky a bojovať s výškou. Jeden krok sa dá násobiť piatimi. A jeden nádych deliť dvoma. Navlečieme si záložné svetre a večer sa budeme ohrievať pri ohníčku s domorodcami. Ochutnáme tibetské knedličky Momo plnené jačím syrom či tibetský slaný čaj.
malej osady v strede jačích pastvín. Pekný hotel s vlastnou pekárňou. Ochutnáme džús z miestnych bobúľ a miestny preslávený jablčník, ktorý pečie majiteľka Maya. Výhľady z ubytovne sú šialené.
spodného base campu, z ktorého sa nad ráno vydáme na najvyšší bod nášho treku. Kto chce, môže si spraviť aklimatizačný výlet na neďaleký Fulmaya Peak (nazvali sme ho tak pred rokmi my, a zdá sa že sa názov chytil :))
Vyrážame o štvrtej ráno, aby nás nechytili studené ranné vetry. Chodník môže byť zľadovatený a do tmy si budeme svietiť čelovkami. Kroky budú slimačie a hlučný vietor nám bude pískať okolo zababušených hláv. V čajovni v sedle sa rýchlo zahrejeme, odfotíme sa pri tabuli gratulujúcej k náročnému výstupu a budeme sa ponáhľať zdolať ešte náročnejší zostup. Do významného pútnického mestečka Muktinath dorazíme podvečer a ubytujeme sa v kultovom hotely Bob Marley, kde sa väčšina z nás opije od radosti z prejdeného treku. Budeme do rána hrať biliard a tešiť sa.
cesta autobusom po horských cestách do okresného mestečka Jomosom. Výhľady na Dhaulaghiri sú ohromujúce. Očarujúca drsná atmosféra Mustangu je úplne odlišná od tej na druhej strane sedla. V mestečku Jomosom sa konečne dostaneme do kontaktu s internetom, telefónmi, obchodmi a akou takou“civilizáciou“.
Konečne zeleň! A to nie hocijaká, v našom hoteli rastú pomarančovníky a je plný kvetov. A rovno pri ňom sú známe kúpele, kde sa nmočíme do horúcej vody (konečne!) a do bazéna nám prinesú vychladené pivečko. No nie je život krásny? Naše stuhnuté svaly si to určite zaslúžia. Presun autobusom do Pokhary. Je tu najvyššie prevýšenie na svete. Sedíme na kávičke pri jazere v 800 metroch a pozeráme na 8000 - covú Annpurnu. Ubytujeme sa v krásnom hoteli priamo pri jazere. Okolo nás bude množstvo kvetov a nás ovládne jeden z najblaženejších pocitov. Dobre zvládnutá práca. Večerný žúr v najlepšej krčme v Nepále - Busy Bee. Live rocková kapela, pivo a záplava miestnej mládeže.
Člnkovanie na jazere, nákupy, relax, masáže a nasávanie kvetinovej vône nás dá dokopy. Kto chce môže skúsiť Paragliding (oficiálne vyhlásený za najkrajsí paragliding na svete) alebo dokoncsa Parahawking (Paraglidovanie s vycvičenými supmi, ktorí lietajú s nami a hľadajú nám termiku)
kde nás už čaká hluk a smrad. Ostaneme obarení tým, ako sme sa sami zmenili a prečistili. Posledná večera a pivo Everest v rockovej krčme.
Rozlúčka s Nepálom a odlet domov so slzami v očiach. Ak máte ranný let, prídete domov ešte v ten istý deň.
Ak máte večerny let, prídete domov až na druhý deň.

Chcete niečo zmeniť ? Vypracujeme vám itinerár na mieru

Ak chcete stráviť v Nepále dlhšie obdobie, tento trek možno dobre napojiť na trek Okolo annapurny.
Tu sú kombinácie:
NaarPhu + Annapurny+Tilicho Lake
NaarPhu + Annapurna + Gorepani Poon Hill

NaarPhu + AnnapurnA+Tilicho Lake+ Gorepani Poon Hill

Tento trek podmieňuje dobrý zdravotný stav a kondíciu, keďže denne prejdeme cca 15 km. Netreba mať žiadne horolezecké skúsenosti, lana sa ani nedotkneme, pôjdeme iba po vlastných. Osoby s vysokým krvným tlakom alebo osoby s chorobami srdca by sa mali kvôli vysokej nadmorskej výške o možnosti absolvovať tento trek poradiť s lekárom. Žiadne vekové obmedzenia. Netreba skúsenosti, stačí pevná vôľa a dobrá fyzická kondícia.

Denne budete chodiť v náročnom teréne. Zlé topánky Vám môžu pokaziť celý výlet. Toto je najdôležitejšia časť výbavy. Musia byť nepremokavé, dobre dýchať a zároveň musia byť aj do zimy. Musíte ich mať pred trekom ROZCHODENÉ!!! To trvá min. 2 týždne. Všetko ostatné môže jemne postrádať kvalitu, a dá sa kúpiť veľmi lacno aj v Nepále, ale topánky nie!

Najviac odporúčame topánky Makara, ktoré sa šijú na Slovensku pod Tatrami na mieru a máme ich na našich trekoch odskúšané (nosia ich takmer všetci naši šerpovia). Stoja zhruba toľko isto ako zahraničné Hanwagy, ale vydržia dlhšie, nešmýkajú sa a nebudú Vám smrdieť nohy (čo sa v topánkach s goratexovou kombináciou často stáva). Bližšie informácie nájdete tu:

www.makaraobuv.sk

Termíny a ceny

Počet nocí / Termín
Cena
Typ sprievodu
Status
21 nocí (23 dní)
kedykoľvek
1490 €
  • Miestny sprievodca
Dostupné

Informácie o termíne

Cena zahŕňa: sprievodcu, prehliadku Kathmandu, dopravu autobusom a džípom, ubytovanie v hoteloch a guesthousoch, nosiča, ktorý vám ponesie batožinu, šerpov, horské permity a horské povolenia do chránenej oblasti Naarphu, raňajky v Kathmandu.

Cena nezahŕňa: medzinárodnú letenku (cca 800 €), cestovné poistenie s pripoistením pre rizikové športy, Víza (50 USD), stravu (15eur/deň), bakšišné pre šerpov (cca 30 EUR)

Víza dostanete priamo na letisku v Kathmandu. Platný pas musí byť minimálne 6 mesiacov po prílete z treku a musí mať aspoň jednu voľnú stranu.

Maximálna veľkosť skupiny je 6.

Tento trek sa nedá ísť individuálne. Najmenší počet sú dvaja účastníci.