Omamný Marakéš

nákupy na trhovisku kulinársky zážitok 1 noc v púštnom kempe olejčekové kúpele
Ponorte sa s nami do omamnej vône argánového oleja v miestnych parných kúpeľoch, nakúpte africké šatky a koreniny v úzkych uličkách mediny, nasajte atmosféru živých trhovísk a najzábavnejšieho námestia pod slnkom Jemaa el-Fnaa, kde sa každý večer spieva a tancuje.

Omamný Marakéš

nákupy na trhovisku kulinársky zážitok 1 noc v púštnom kempe olejčekové kúpele
Ponorte sa s nami do omamnej vône argánového oleja v miestnych parných kúpeľoch, nakúpte africké šatky a koreniny v úzkych uličkách mediny, nasajte atmosféru živých trhovísk a najzábavnejšieho námestia pod slnkom Jemaa el-Fnaa, kde sa každý večer spieva a tancuje.

Ťažko nájsť charizmatickejšie a exotickejšie miesto, ako je Marakéš. Toto mesto si v sebe uchováva kus starého sveta. Presne takého, ako sme si v detstve predstavovali pri čítaní orientálnych rozprávok “Tisíc a jednej noci”.

Ponorte sa s nami do omamnej vône argánového oleja v miestnych parných kúpeľoch, nakúpte africké šatky a koreniny v úzkych uličkách mediny, nasajte atmosféru živých trhovísk a najzábavnejšieho námestia pod slnkom Jemaa el-Fnaa, kde sa každý večer spieva a tancuje.

Najvoňavejší kuskus na tisíc spôsobov, trblietavé poklady obchodníkov, čarovné zákutia v spleti staručkých ulíc, neďaleká púšť a neprítomnosť akejkoľvek modernej architektúry robia z tohto mesta živú rozprávku, aké z nášho kontinentu už vymizli.

Bývať budeme v krásnom pôvodnom riáde priamo v medine, kde úplne zabudneme, v ktorom storočí sa nachádzame, pretože všetko tu vyzerá ako v rozprávke! Jednu noc strávime ako beduíni v stane na púšti – ohník, chutná večera a nebo plné hviezd nad našimi hlavami. Nezabudnuteľný zážitok. Kto bude chcieť, môže si pri západe slnka zajazdiť aj na quadoch.

A bude toho ešte oveľa viac! Hoci ide “len” o predĺžený víkend, zážitkov si odnesieme toľko, akoby sme tu strávili dva týždne.

Itinerár

Z letiska sa dovezieme do nádhernej ružovej Mediny, kde sa už autami nedá ísť. Pešo prejdeme do hotela v úzkych uličkách. Batožina pôjde na káričke :) Vybalíme sa, dáme si mätový čajík a vydýchneme si. Potom sa pomotáme uličkami a poberieme sa na obed do miestnej reštaurácie s krásnym výhľadom na hlavné námestie Jemaa el-Fnaa. Po pretrávení miestnych korenistých dobrôt si pôjdeme pozrieť rôzne souky (trhy) - napríklad koreninový, olivový, lampičkový, olejový, mastičkový :) Nemusíme ani nakupovať, aby sme nasali úžasnú atmošku. Motať sa uličkami, nasávať vône, energiu, človečinu, fotiť si, ochutnávať - to je v Marakéši tá najlepšia zábava. Nič lepšie sa tu robiť nedá! Vrcholom každého večera je návšteva námestia Jemaa el-Fnaa. Pulzovanie a ruch, aké tu uvidíme, sa nedá zažiť asi nikde inde na svete. Pripravte sa na silný koncentrát hudby, ľudí, tmy aj svetiel, vôní, kultúry, kostýmov, veštíc, hercov, predavačov.... vlastne na koncentrát úplne všetkého, čo vám len napadne. Po virvare na námestí sa uchýlime do nádhernej tradičnej reštaurácie.
Postavil a vydekoroval ju Yves Saint Laurent a dokonca tu vznikol aj nový odtieň modrej - Majorelle Blue. Tá nás tak opantá, že neodídeme bez plechovky tejto farby, ktorú tu v múzejnom obchodíku aj predávajú, keďže od nej turisti nevedia odtrhnúť oči. Nádherné tienisté prostredie záhrady nás vytrhne z omamného tepla, ale len na dve hoďky a potom pôjdeme naspäť do mediny na obed. Potom nás čakajú nákupy a po tejto únavnej činnosti, ktorej snáď nedáme viac ako dve hodiny, sa doteperíme do hamámu a tam úplne vypneme. Zabudnite na všetky kúpele, ktoré ste kedy zažili. Aj tie najluxusnejšie. Tu sa nebudete cítiť ako princovia a princezné, tu sa budete cítiť ako malé batoľatá. Najprv sa v parnej saune naparíme, príjemne si posedíme (aj neznášači sauny tu vedia vydržať) a potom pre nás prídu tety (pre mužov v mužskej časti ujovia), ktoré nás zavedú do “umývárky”, kde nás, celkom holých, oblejú kýblom teplej vody, natrú argánovým mydlom a na každom centimetri tela vyšúchajú so škrabkavou rukavicou. Bez zbytočných cavikov, ako keď sa umývajú malé deti. Šetrne, ale automaticky :) Keď budeme dostatočne čistí, prejdú s nami do masážnej časti, kde nás uložia na lôžko klzké od pary a oleja. Ľahneme si na brucho a budeme sa len tak šmýkať ako v želé. Tentoraz nás oblejú kýblom argánového oleja (naozaj tu nešetria) a vymasírujú... áno, ako bábätká. Žiadna ezo hudbička či sviečky a tlmené hlasy. Tety sa popri tom navzájom rozprávajú (ktovie o čom...?), smejú, aj hnevajú, a masírujú. Je to nanajvýš exotický zážitok. A my sa chichúňame a kĺžeme po naolejovaných plastových lôžkach. Nakoniec nás vyutierajú, zabalia do župana a vyšikujú do prezliekárne. Keď sa dáme do civilu, čaká nás relaxačná miestnosť s čajom, kde to už vyzerá trošku načančanejšie, a tam si vymeníme naše pocity. Odchádzamé čistučkí aj mastnučkí. Ale hlavne vyhladnutí! Dôvod ísť to celé zaklincovať na Jemaa el-Fnaa.
Posledné motanie sa ružovými uličkami Mediny a odchádzame na nezabudnuteľný výlet. Najprv sa prevezieme krásnymi dolinami a maličkými berberskými dedinkami, pozrieme si vodopády, až skončíme v púšti v malej púštnej kempovej usadlosti. Úplne iný svet! Ťavy, piesok, v diaľke výhľad na Atlas, zasnežené majestátne hory. Lokálna čajovňa na kopci s neuveriteľným výhľadom na Atlas, prechádzka po púšti, kto veľmi chce môže si na hodinku zajazdiť na ťave či na púštnej štvorkolke. Po celodennom tripe prespíme na púšti v kempe, ktorý je skôr luxusnejším glampom, kde nám navaria opulentnú tradičnú večeru. Len nebo obsypané hviezdami, ohník, ticho a my - jedinečný a mystický zážitok!
Je čas rozlúčiť sa s touto mystickou krajinou. Raňajky najlepšie na svete v stane na púšti a potom hodinová jazda na letisko. 4 dni, ktoré naozaj stáli za to.

Chcete niečo zmeniť ? Vypracujeme vám itinerár na mieru

Termíny a ceny

Počet nocí / Termín
Cena
Typ sprievodu
Status
3 nocí (4 dní)
4. 10. - 7. 10. 2024
650 €
  • slovenský sprievodca
Dostupné

Informácie o termíne

Cena zahŕňa: program podľa itinerára, ubytovanie s raňajkami, vstup do Jardin Majorelle, Yves Saint Laurent a Berberského múzea, vstup do hammamu s masážou, výlet do púšte s prespaním v pohodlnom kempe, večera na púšti, miestne transfery podľa itinerára, slovenský sprievod

Cena nezahŕňa: medzinárodná spiatočná letenka (cca 200-400 eur, podľa leteckej spoločnosti), cestovné poistenie (vieme zabezpečiť), ostatná strava, ako je uvedené (max. odporúčaný rozpočet 20 eur/deň). Predĺženie pobytu je možné.

Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z Maroka.

Veľkosť skupiny: maximálne 10 osôb