Omamný Marakéš

nákupy na trhovisku kulinársky zážitok noc na púšti olejčekové kúpele
Ťažko nájsť charizmatickejšie a exotickejšie miesto iba 4 hodinky od Bratislavy. Ponorte sa s nami do omamnej vône argánového oleja v miestnych parných kúpeľoch, nakúpte africké šatky a koreniny v úzkych uličkách mediny, nasajte atmosféru živých trhovísk a najzábavnejšieho námestia pod slnkom Jemaa el-Fnaa, kde sa každý večer spieva a tancuje. Sprevádza Dorota Nvotová.

Omamný Marakéš

nákupy na trhovisku kulinársky zážitok noc na púšti olejčekové kúpele
Ťažko nájsť charizmatickejšie a exotickejšie miesto iba 4 hodinky od Bratislavy. Ponorte sa s nami do omamnej vône argánového oleja v miestnych parných kúpeľoch, nakúpte africké šatky a koreniny v úzkych uličkách mediny, nasajte atmosféru živých trhovísk a najzábavnejšieho námestia pod slnkom Jemaa el-Fnaa, kde sa každý večer spieva a tancuje. Sprevádza Dorota Nvotová.

Ťažko nájsť charizmatickejšie a exotickejšie miesto iba 4 hodinky od Bratislavy.
Ponorte sa s nami do omamnej vône argánového oleja v miestnych parných kúpeľoch, nakúpte africké šatky a koreniny v úzkych uličkách mediny, nasajte atmosféru živých trhovísk a najzábavnejšieho námestia pod slnkom Jemaa el-Fnaa, kde sa každý večer spieva a tancuje.
Najvoňavejší kuskus na tisíc spôsobov, trblietavé poklady obchodníkov, čarovné zákutia v spleti staručkých ulíc, neďaleká púšť a neprítomnosť akejkoľvek modernej architektúry robia z tohto mesta živú rozprávku, aké z nášho kontinentu už vymizli.

Bývať budeme v krásnom pôvodnom riáde priamo v centre mediny, kde úplne zabudneme, v ktorom storočí sa nachádzame, pretože všetko tu vyzerá ako v rozprávke!

  1. deň: Po prílete sa odvezieme do centra - do nádhernej ružovej Mediny, kde sa už autami nedá ísť. Pešo prejdeme do hotela v úzkych uličkách. Batožina pôjde na káričke :) Vybalíme sa, dáme si mätový čajík a vydýchneme si. Potom sa pomotáme uličkami a poberieme sa na obed do miestnej reštaurácie s krásnym výhľadom na hlavné námestie Jemaa el- Fna. Po pretrávení miestnych korenistých dobrôt si pôjdeme pozrieť rôzne souky (trhy) - napríklad koreninový, olivový, lampičkový, olejový, mastičkový :) Nemusíme ani nakupovať, aby sme nasali úžasnú atmošku. Motať sa uličkami, nasávať vône, energiu, človečinu, fotiť si, ochutnávať - to je v Marakéši tá najlepšia zábava. Nič lepšie sa tu robiť nedá! Vrcholom každého večera je návšteva námestia Jemaa el-Fna. Pulzovanie a ruch, aké tu uvidíme, sa nedá zažiť asi nikde inde na svete. Pripravte sa na silný koncentrát hudby, ľudí, tmy aj svetiel, vôní, kultúry, kostýmov, veštíc, hercov, predavačov.... vlastne na koncentrát úplne všetkého, čo vám len napadne.
  2. deň: Náš púštny deň! Po raňajkách odchádzame na nezabudnuteľný výlet. Najprv sa prevezieme krásnymi dolinami a maličkými berberskými dedinkami, pozrieme si vodopády, až skončíme v púšti v malej púštnej kempovej usadlosti. Úplne iný svet! Ťavy, piesok, v diaľke výhľad na Atlas, zasnežené majestátne hory. Miestni nás ponúknu obedom a čajom, prejdeme sa po púšti na ťavách. Po celodennom tripe prespíme na púšti v kempe, večeru si uvaríme na ohníku. Len nebo obsypané hviezdami, naše zaparkované ťavy, ticho a my - jedinečný a mystický zážitok!
  3. deň: Ráno sa vyberieme do nádhernej záhrady Jardin Majorelle. Postavil a vydekoroval ju Yves Saint Laurent a dokonca tu vznikol aj nový odtieň modrej - Majorelle Blue. Tá nás tak opantá, že neodídeme bez plechovky tejto farby, ktorú tu v múzejnom obchodíku aj predávajú, keďže od nej turisti nevedia odtrhnúť oči. Nádherné tienisté prostredie záhrady nás vytrhne z omamného tepla, ale len na dve hoďky a potom pôjdeme naspäť do mediny na obed. Po obede nás čaká malá prehliadka niektorých z pamiatok. Keďže vás ani seba nechceme zbytočne nudiť, spolu sa dohodneme na tej, ktorá nás najviac zaujíma. Či už vykachličkovaný Palác Bahia, alebo Múzeum fotografie, či Islamské centrum...možností je fakt veľa. Bývajú výživné, preto sa nebudeme namáhať s viacerými. Jedine že by sme chceli :) Po tejto únavnej činnosti, ktorej snáď nedáme viac ako dve hodiny, sa doteperíme do hamámu a tam úplne vypneme. Zabudnite na všetky kúpele, ktoré ste kedy zažili. Aj tie najluxusnejšie. Tu sa nebudete cítiť ako princovia a princezné, tu sa budete cítiť ako malé batoľatá. Najprv sa v parnej saune naparíme, príjemne si posedíme (aj neznášači sauny tu vedia vydržať) a potom pre nás prídu tety (pre mužov v mužskej časti ujovia), ktoré nás zavedú do “umývárky”, kde nás, celkom holých, oblejú kýblom teplej vody, natrú argánovým mydlom a na každom centimetri tela vyšúchajú so škrabkavou rukavicou. Bez zbytočných cavikov, ako keď sa umývajú malé deti. Šetrne, ale automaticky :) Keď budeme dostatočne čistí, prejdú s nami do masážnej časti, kde nás uložia na lôžko klzké od pary a oleja. Ľahneme si na brucho a budeme sa len tak šmýkať ako v želé. Tentoraz nás oblejú kýblom argánového oleja (naozaj tu nešetria) a vymasírujú... áno, ako bábätká. Žiadna ezo hudbička či sviečky a tlmené hlasy. Tety sa popri tom navzájom rozprávajú (ktovie o čom...?), smejú, aj hnevajú, a masírujú. Je to nanajvýš exotický zážitok. A my sa chichúňame a kĺžeme po naolejovaných plastových lôžkach. Nakoniec nás vyutierajú, zabalia do župana a vyšikujú do prezliekárne. Keď sa dáme do civilu, čaká nás relaxačná miestnosť s čajom, kde to už vyzerá trošku načančanejšie, a tam si vymeníme naše pocity. Odchádzamé čistučkí aj mastnučkí. Ale hlavne vyhladnutí! Dôvod ísť to celé zaklincovať na Jemaa el-Fna...
  4. deň: Posledné nákupy a transfer na letisko.  Je čas rozlúčiť sa s touto mystickou krajinou.

Termíny a ceny

Počet nocí / Termín
Cena
Typ sprievodu
Status
3 nocí (4 dní)
15.4. - 18.4.2024
650 €
  • slovenský sprievodca
  • ubytovanie v tradičnom riáde
  • doprava po Maroku
  • Noc v kempe na púšti
Dostupné

Informácie o termíne

Cena zahŕňa: , ubytovanie s raňajkami, miestne transfery podľa itinerára, výlet do púšte s prespaním v púšti, večera v púšti, vstup do Jardin Majorelle, vstup do parnej sauny, slovenský sprievod - Dorota Nvotová

Cena nezahŕňa: spiatočná letenka, komplexné cestovné poistenie (môžeme vám zabezpečiť - 2,60€/os./deň)

Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z Maroka.

Maximálny počet na tejto ceste je 10 osôb.

Kontaktujte nás