Nepálske dobrodružstvo

Objavíme rozmanitosť tejto krajiny.
trek v úplne zabudnutej oblasti bez turizmu rafting na divokej rieke Seti safari v národnom parku Chitwan vhodné pre fyzicky menej zdatných
Vybrali sme to najlepšie, čo Nepál ponúka. Trek v horách v zabudnutej oblasti bez turistov, v miernej výške do 3200 metrov, s výhľadmi na 7- a 8-tisícovky, rafting na pokojnej rieke a safari v národnom parku Chitwan, ktorý bol pre svoju jedinečne zachovanú faunu a flóru zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Nepálske dobrodružstvo

Objavíme rozmanitosť tejto krajiny.
trek v úplne zabudnutej oblasti bez turizmu rafting na divokej rieke Seti safari v národnom parku Chitwan vhodné pre fyzicky menej zdatných
Vybrali sme to najlepšie, čo Nepál ponúka. Trek v horách v zabudnutej oblasti bez turistov, v miernej výške do 3200 metrov, s výhľadmi na 7- a 8-tisícovky, rafting na pokojnej rieke a safari v národnom parku Chitwan, ktorý bol pre svoju jedinečne zachovanú faunu a flóru zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Po búrlivom dvojdňovom pobyte v srdci hipisáckeho Kathmandu pôjdeme tradičnými dedinkami v horách. Akési nepálske lazy, ktorým sa turizmus akoby zázrakom zatiaľ vyhol. Aby to tak aj ostalo, tu na webe v itinerári nemenujeme konkrétne miesta. Po prihlásení sa na trip, samozrejme, získate kompletné info. Okrem toho, že je to kultúrne bohatý trek, kde sa miestami ani nedohovoríme nepálsky, pretože táto oblasť je obývaná etnikom používajúcim svoj vlastný jazyk, budú aj výhľady na zasnežené sedemtisícovky.

Najvyšší bod treku je 3200 metrov, čiže tento trek je vhodný pre tých ľudí, ktorí by vo veľkej výške mohli mať zdravotné problémy (vysoký krvný tlak, vysoká zrážanlivosť krvi, pľúcne ochorenia a pod.). 

Trek trvá čistej chôdze 5 dní, hore 3 a dole 2. K tomu treba prirátať dva dni cesty busom – deň hore a deň dole. Zvyšné dni si dáme iné dobrodružstvá – rafting aj s kempovaním pri rieke (3+ grade rieka, zvládnu to aj začiatočníci), a následne dve noci v krásnej džungli v Chitwane. Nosorožce, tigre, slony, palmy, vlhkosť a bizarný pocit, že sme zo zasnežených Himalájí behom dňa skončili v Afrike.

Itinerár

Konkrétne miesto odletu je podľa dohody (VIE, BUD, BTS, PRG, iné)
privítanie na letisku v Káthmandú a transfer do centra mesta. Ubytujeme sa v peknom hoteli, ktorý dýcha tradíciou.
Prehliadka hlavného mesta. Starobylé námestie Durbar s desiatkami chrámov, stovkami holubov a tisíckami ľudí. Zmes farieb a tónov, divoká hudba ozývajúca sa z chrámov, trh s kvetinami a korením, Sadhuovia... Navštívime 5 ročnú žijúcu Bohyňu Kumari v jej chráme, pozrieme si Kathmandu z výšky z chrámu na kopci, v ktorom pobehujú desiatky opíc, odvezieme sa na najsvätejšie budhisticke miesto na svete, kde budú stovky pútnikov, lámov a desiatky kláštorov...Večer si budeme vychutnávať kathmandský nočný život. V okolitých podnikoch to vrie, stretávajú sa tu trekeri, šerpovia, majitelia agentúr, ale aj obyčajní Nepálci, ktorí nemajú až tak hlboko do vrecka. Balenie ruksakov, posledné nákupy a prípravy na trek.
Ráno nasadneme na miestny autobus, ktorý domáci používajú aj ako náklaďák a naložia doňho až po vrch všetko, čo sa dá. Väčšina strastiplnej cesty je offroad a vidiac to peklo a tlačenicu, sme radi, že aspoň máme svoje, aj keď miniatúrne, sedadlo. Do cieľa dorazíme až večer, celí utrmácaní. Ubytujeme sa v guesthouse a začneme nasávať horský vzduch.
Hneď na začiatku nás ako ranná káva čaká strmý stupák a z hrebeňa ešte vybehneme k úplne novej budhistickej stúpe, kde je krásny výhľad na neďaleký Langtang Lirung - najvyšší kopec v tejto oblasti (7234m). Zbehneme dole do dedinky, kde si dáme obed, a po rovinke prebehneme do cieľovej dediny, ktorá je posadená nad terasovitými políčkami. Veľa tradičnej architektúry bolo poškodenej zemetrasením v r. 2015, ale Nepálci už si vybudovali nové domčeky. A aj keď teraz už nie je najkrajšou dedinou na tomto treku, je dôležité, aby sme im pomohli prekonať náročné obdobie tým, že sa tu vyspíme a najeme. Navštívime tradičný tamangský budhistický kláštor a jazero.
Dnes budeme mať výhľady na zasnežené pohorie. V porovnaní s predošlou dedinkou je táto malinká. Toto je náš najvyššie položený nocľah.
Na začiatku nás čaká stupák cez rododendrónový les k rozostavanej ceste, ktorá spája Kathmandu s Tibetom. Prejdeme okolo tradičných domčekov a vystúpame až hore do sedla vo výške 3200 metrov. Je síce iba obed, ale výhľady sú také nádherné, že dnes máme tzv. Lunch camp - posedávanie na priedomí, sŕkanie čaju, a kto chce, môže okúsiť šišky rastúce popri ceste hojne počas celého treku.
Zbehneme dole briežkom do tradičnej tibetskej budhistickej dediny. Sú tu vodou poháňané modlitebné valčeky a množstvo možností na krátke výlety k rozmanitým vyhliadkovým bodom. Čo sa týka starobylej drevenej architektúry nevídanej na iných miestach v Nepále - this is the place!
Panoramatické výhľady a postupný nástup civilizácie (hlavne vo forme vodnej priehrady). Večerný čurbes - rozlúčková party s nosičmi. Koľko ploskačiek nepálskeho Khukri rumu padne?
Úvodná trmácačka sa opakuje, tentorát sme už zvyknutí na hocičo a dospávame opicu. Večer pivko v rockových krčmách. Zaspieva aj Dorota?
Malebné mestečko Pokhara a výhľady na Annapurny, Machapuchare a Dhaulaghiri. Vypravíme sa na loďkách po jazere a navštívime hinduistický chrám na ostrove. Kto chce, môže absolvovať najkrajší paragliding na svete.
Akoby sme boli na naozajstnej dovolenke. Jazero, slnko, palmy, promenáda, kaviarne, bary, výhľady na osemtisícovky, masáže. Hedonizmus!!!
Sen každého vodáka! Nádherne modrá rieka roztopašne tečúca nedotknutou džungľou, kadiaľ nevedú žiadne elektrické drôty ani asfaltové cesty. Budeme sa plaviť okolo domorodých dediniek, kde ľudia žijú skromne v slamených domčekoch a obrábajú svoje políčka. Veselí dedinčania a hlavne ich deti na nás budú mávať z brehu a zo svojich malých drevených kanoe. Lanové mosty, opice, liany a obed na pláži pri rieke. Večer kemp v jednej z domorodých dediniek pri brehu rieky. Spať budeme v stane a spacáku, jesť jedlo uvarené na ohni. Možno si k nám prisadnú domorodci a zaspievajú miestne ľudové piesne.
Ubytujeme sa v slamenej chyži pri rieke, do ktorej sa chodia napájať nosorožce a tigre. Na priedomí chyže budeme popíjať čerstvé džúsy z tropického ovocia a ďalekohľadom sledovať divokú zver. Budeme mať šťastie a uvidíme celú nosorožiu rodinku? Národný park Chitwan je chránené územie, ktoré zaberá plochu až 932 km² a nachádza sa v ázijskom Nepále. Bol založený v roku 1973, čo z neho robí vôbec najstarší nepálsky národný park. Pre svoju jedinečne zachovanú faunu a flóru bol park v roku 1984 zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Vyhneme sa preplnenej turistickej dedine Sauraha a zamierime do ojedinelého eco-friendly rezortu, ktorý vlastní Dorotin kamarát. A máme celý výhľad iba pre seba. Niekedy v noci príde k hotelovému plotu nosorožec. Len tak, akoby nič.
Sme vôbec ešte v Nepále? Ranná plavba v kanoe po kľudnej rieke plnej krokodílov, následne jungle walk - pár hodín sa pomotáme džungľou a budeme stopovať zvieratá. Západy slnka v Chitwane patria medzi tie najgýčovejšie.
Posledné nákupy a žúr v rockových krčmách.
Bolo to fakt iba 17 dní? Pocitovo pol roka :) A väčšina z vás bude do dvoch rokov naspäť…

Chcete niečo zmeniť ? Vypracujeme vám itinerár na mieru

Tento trek podmieňuje dobrý zdravotný stav a kondíciu, keďže denne prejdeme cca 15 km. Netreba mať žiadne horolezecké skúsenosti, lana sa ani nedotkneme, pôjdeme iba po vlastných. Osoby s vysokým krvným tlakom alebo osoby s chorobami srdca by sa mali kvôli vysokej nadmorskej výške o možnosti absolvovať tento trek poradiť s lekárom. Žiadne vekové obmedzenia. Netreba skúsenosti, stačí pevná vôľa a dobrá fyzická kondícia.

Denne budete chodiť v náročnom teréne. Zlé topánky Vám môžu pokaziť celý výlet. Toto je najdôležitejšia časť výbavy. Musia byť nepremokavé, dobre dýchať a zároveň musia byť aj do zimy. Musíte ich mať pred trekom ROZCHODENÉ!!! To trvá min. 2 týždne. Všetko ostatné môže jemne postrádať kvalitu, a dá sa kúpiť veľmi lacno aj v Nepále, ale topánky nie!

Termíny a ceny

Počet nocí / Termín
Cena
Typ sprievodu
Status
16 nocí (17 dní)
kedykoľvek
1590 €
  • ubytovanie
  • doprava po Nepále
  • strava na polovici výletu
  • všetky povolenia a permity
Dostupné

Informácie o termíne

Cena zahŕňa: program podľa itinerára, slovenský sprievod - Dorota Nvotová, miestny sprievod, prehliadka Kathmandu, doprava autobusom a džípom, ubytovanie v hoteloch a guesthousoch, nosič, ktorý vám ponesie batožinu, šerpovia, všetky permity a povolenia, raňajky v Kathmandu a v Pokhare, plná penzia počas raftového výletu a safari pobytu, kempovacia výbava počas raftingu

Cena nezahŕňa: medzinárodná letenka (cca 800 €), cestovné poistenie s pripoistením pre rizikové športy, víza (50 USD), bakšišné pre šerpov (cca 40€)

Víza dostanete priamo na letisku v Kathmandu.

Pas platný minimálne 6 mesiacov po prílete z treku, musí mať aspoň jednu voľnú dvojstranu.